ST LD49150PT12R
LD49150PT12R picture photo
Mfg. Part Number
LD49150PT12R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1.5A PPAK
Datasheet Download
LD49150PT12R.pdf
Availability of LD49150PT12R
QUANTITY
LD49150PT12R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD49150PT12R
Internal Part NumberEIS-LD49150PT12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD49150XX12 View All Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.5V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)2.5A
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackagePPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD49150PT12R
Related LinksLD4915, LD49150PT12R Datasheet, ST Distributor
LD49150PT12R Details Description
Related parts for LD49150PT12R
IC MUX 8CH DUAL4CH LTCHBL 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER 14STAGE BIN 16-TSSOP datasheet.pdf
MCU AVR 2K FLASH 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf