NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6805K/23P,115
LD6805K/23P,115 picture photo
Mfg. Part Number
LD6805K/23P,115
Brief Description
IC REG LDO 2.3V 0.15A 4HUSON
Datasheet Download
LD6805K/23P,115.pdf
Availability of LD6805K/23P,115
QUANTITY
LD6805K/23P,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6805K/23P,115
Internal Part NumberEIS-LD6805K/23P,115
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN Design/SpecificationLD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-HUSON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6805K/23P,115
LD6805K/23P,115 Details Description
Related parts for LD6805K/23P,115
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAMINATOR PCB PROF .032" 120VAC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf