NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806CX4/18H,315
LD6806CX4/18H,315 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806CX4/18H,315
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4WLCSP
Datasheet Download
LD6806CX4/18H,315.pdf
Availability of LD6806CX4/18H,315
QUANTITY
LD6806CX4/18H,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806CX4/18H,315
Internal Part NumberEIS-LD6806CX4/18H,315
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package9,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.76x0.76)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806CX4/18H,315
LD6806CX4/18H,315 Details Description
Related parts for LD6806CX4/18H,315
LED GREEN 4.5X4MM TRIANGLE T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 1.6KVDC AXIAL datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf