NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6815TD/29H,125
LD6815TD/29H,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6815TD/29H,125
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
LD6815TD/29H,125.pdf
Availability of LD6815TD/29H,125
QUANTITY
LD6815TD/29H,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6815TD/29H,125
Internal Part NumberEIS-LD6815TD/29H,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6815TD/29H,125
LD6815TD/29H,125 Details Description
Related parts for LD6815TD/29H,125
FIXED IND 2.2MH 800MA 1.54 OHM datasheet.pdf
LED SS YELLOW DIFFUSED PCB 5MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 82 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 9POS datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SERIAL GATEWAY TO ETHERNET P801 datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1413D080W2 datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
IC OP AMP QUAD 215MHZ 16SSOP datasheet.pdf