NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6835K/12HX
LD6835K/12HX picture photo
Mfg. Part Number
LD6835K/12HX
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4HXSON
Datasheet Download
LD6835K/12HX.pdf
Availability of LD6835K/12HX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LD6835K/12HX Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6835K/12HX
Internal Part NumberEIS-LD6835K/12HX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.75 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-HXSON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6835K/12HX
LD6835K/12HX Details Description
Related parts for LD6835K/12HX
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B 28SSOP datasheet.pdf
DBL BANANA/MINIGRAB RG58C/U 36" datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS485/EIA562 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 3% 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf