NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836TD/18P,125
LD6836TD/18P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836TD/18P,125
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 5TSOP
Datasheet Download
LD6836TD/18P,125.pdf
Availability of LD6836TD/18P,125
QUANTITY
LD6836TD/18P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836TD/18P,125
Internal Part NumberEIS-LD6836TD/18P,125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLD68xx Distributed Power_ Portable Devices
Featured ProductLow Voltage LDOs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836TD/18P,125
LD6836TD/18P,125 Details Description
Related parts for LD6836TD/18P,125
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE DPDT SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2M ETHERNET RIGHT ANGLE MALE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 43.5MA 115 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf