NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836TD/33P,125
LD6836TD/33P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836TD/33P,125
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 5TSOP
Datasheet Download
LD6836TD/33P,125.pdf
Availability of LD6836TD/33P,125
QUANTITY
LD6836TD/33P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836TD/33P,125
Internal Part NumberEIS-LD6836TD/33P,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836TD/33P,125
LD6836TD/33P,125 Details Description
Related parts for LD6836TD/33P,125
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BACKLIGHT 2P PLUG HSG(12.0MM) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 11POS datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 1206 datasheet.pdf
250 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 900MA 552 MOHM datasheet.pdf
TAPE datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf