Nichicon LDM2D561MERZGA
LDM2D561MERZGA picture photo
Mfg. Part Number
LDM2D561MERZGA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
LDM2D561MERZGA.pdf
Availability of LDM2D561MERZGA
QUANTITY
LDM2D561MERZGA Order Process
Ship out your order
Specifications of LDM2D561MERZGA
Internal Part NumberEIS-LDM2D561MERZGA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDM
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance-
Lead Spacing0.335" (8.50mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDM2D561MERZGA
Related LinksLDM2D56, LDM2D561MERZGA Datasheet, Nichicon Distributor
LDM2D561MERZGA Details Description
Related parts for LDM2D561MERZGA
FIXED IND 1MH 1.6A 430 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 125MA 7.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 20% 480VAC RAD datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf