ST LDS3985PU28R
LDS3985PU28R picture photo
Mfg. Part Number
LDS3985PU28R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6DFN
Datasheet Download
LDS3985PU28R.pdf
Availability of LDS3985PU28R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LDS3985PU28R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS3985PU28R
Internal Part NumberEIS-LDS3985PU28R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLDS3985XX28 View All Specifications
LDS3985XX28 View All Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS3985PU28R
Related LinksLDS398, LDS3985PU28R Datasheet, ST Distributor
LDS3985PU28R Details Description
Related parts for LDS3985PU28R
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
VARIOFACE SCREW/DSUB 50POS datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf