Artesyn Embedded Technologies LDS70-12-H03
LDS70-12-H03 picture photo
Mfg. Part Number
LDS70-12-H03
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 6-12V 5A
Datasheet Download
LDS70-12-H03.pdf
Availability of LDS70-12-H03
QUANTITY
LDS70-12-H03 Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS70-12-H03
Internal Part NumberEIS-LDS70-12-H03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLDS70 LED Driver and Power Supply Series
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLDS Series Converters
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDS70
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)120VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output6 ~ 12 V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.86" L x 1.65" W x 1.05" H (225.0mm x 42.0mm x 26.7mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS70-12-H03
Related LinksLDS70-, LDS70-12-H03 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LDS70-12-H03 Details Description
Related parts for LDS70-12-H03
POWER MODULE GSM800 EDGE SOT365C datasheet.pdf
REAR SHEAR PLATE datasheet.pdf
IC TEMP/VOLT MONITOR 32-LFCSP datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 320A DO205 datasheet.pdf