Artesyn Embedded Technologies LDS70-58-H04
LDS70-58-H04 picture photo
Mfg. Part Number
LDS70-58-H04
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUP CC/CV AC/DC
Datasheet Download
LDS70-58-H04.pdf
Availability of LDS70-58-H04
QUANTITY
LDS70-58-H04 Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS70-58-H04
Internal Part NumberEIS-LDS70-58-H04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDS70
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output29 ~ 58 V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)70W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.67" L x 1.65" W x 1.05" H (245.5mm x 42.0mm x 26.7mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS70-58-H04
Related LinksLDS70-, LDS70-58-H04 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LDS70-58-H04 Details Description
Related parts for LDS70-58-H04
CONN HEADER STKD 40POS R/A LO datasheet.pdf