Thomas Research Products LED40W-024-C1400-D
LED40W-024-C1400-D picture photo
Mfg. Part Number
LED40W-024-C1400-D
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 1.4A
Datasheet Download
LED40W-024-C1400-D.pdf
Availability of LED40W-024-C1400-D
QUANTITY
LED40W-024-C1400-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LED40W-024-C1400-D
Internal Part NumberEIS-LED40W-024-C1400-D
3D ModelLED-40W, TRC-040.stpLED-40W, TRC-040.igs
Standard Package25
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-40W
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output8 ~ 24 V
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, Resistance
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 4
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED40W-024-C1400-D
Related LinksLED40W-02, LED40W-024-C1400-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED40W-024-C1400-D Details Description
Related parts for LED40W-024-C1400-D
RES SMD 680 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC SWITCH SMART HISIDE DSO-12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 40VC SC703 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
SYRINGE BARREL 10CC 1000PC datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf