Thomas Research Products LED60W-170-C0350-D
LED60W-170-C0350-D picture photo
Mfg. Part Number
LED60W-170-C0350-D
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 56-170V
Datasheet Download
LED60W-170-C0350-D.pdf
Availability of LED60W-170-C0350-D
QUANTITY
LED60W-170-C0350-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LED60W-170-C0350-D
Internal Part NumberEIS-LED60W-170-C0350-D
3D ModelLED-60W, LED-75W.stpLED-60W, LED-75W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-60W
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output56 ~ 170 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.42" L x 2.81" W x 1.83" H (163.0mm x 71.3mm x 46.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED60W-170-C0350-D
Related LinksLED60W-17, LED60W-170-C0350-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED60W-170-C0350-D Details Description
Related parts for LED60W-170-C0350-D
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 16BIT ADC CONVERTER 32-TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 32V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 760VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf