Essentra Components (formerly Richco, Inc.) LEDS2M-160-01
LEDS2M-160-01 picture photo
Mfg. Part Number
LEDS2M-160-01
Manufacturer
Product Category
LEDs - Spacers, Standoffs
Brief Description
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .160"
Datasheet Download
LEDS2M-160-01.pdf
Availability of LEDS2M-160-01
QUANTITY
LEDS2M-160-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of LEDS2M-160-01
Internal Part NumberEIS-LEDS2M-160-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Spacers, Standoffs
SeriesLEDS2M
ColorNatural
Length0.160" (4.06mm)
LEDT1 3/4
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEDS2M-160-01
LEDS2M-160-01 Details Description
Related parts for LEDS2M-160-01
FUSE MIDGET 1.6A 250V TIME-DELAY datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 17+PE CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
CABLE TIE 6.3"L 50LB NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS datasheet.pdf