Taiyo Yuden LEM2520T1R5J
LEM2520T1R5J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T1R5J
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 220MA 1.3 OHM
Datasheet Download
LEM2520T1R5J.pdf
Availability of LEM2520T1R5J
QUANTITY
LEM2520T1R5J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T1R5J
Internal Part NumberEIS-LEM2520T1R5J
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant135MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T1R5J
Related LinksLEM252, LEM2520T1R5J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T1R5J Details Description
Related parts for LEM2520T1R5J
IC SUPERVISOR 1.95V LOW SC-70 datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED BLUE .5M datasheet.pdf
IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 48A TO-264AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 10MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 3.3V 1W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 26MM datasheet.pdf