Taiyo Yuden LEM2520T1R8J
LEM2520T1R8J picture photo
Mfg. Part Number
LEM2520T1R8J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 210MA 1.45 OHM
Datasheet Download
LEM2520T1R8J.pdf
Availability of LEM2520T1R8J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LEM2520T1R8J Order Process
Ship out your order
Specifications of LEM2520T1R8J
Internal Part NumberEIS-LEM2520T1R8J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLEM(C)2520 Series 06/Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LEM2520T1R8J
Related LinksLEM252, LEM2520T1R8J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LEM2520T1R8J Details Description
Related parts for LEM2520T1R8J
RES SMD 1.18K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 4" H2O 4SIP datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEAT SHRINK LSZH 2:1 200' datasheet.pdf
SFP+ 1X4 CAGE W/HS datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf