Littelfuse LFH251001C
LFH251001C picture photo
Mfg. Part Number
LFH251001C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN
Datasheet Download
LFH251001C.pdf
Availability of LFH251001C
QUANTITY
LFH251001C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFH251001C
Internal Part NumberEIS-LFH251001C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLF
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsCLASS H, K5
Fuse Size-
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating100A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFH251001C
Related LinksLFH25, LFH251001C Datasheet, Littelfuse Distributor
LFH251001C Details Description
Related parts for LFH251001C
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 10MHZ 100MA SMD datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 6 1 = 1000PCS datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
PTC THERMISTOR R 102-A 110-A 10 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NPO 0805 datasheet.pdf