Lattice Semiconductor Corporation LFSC3GA40E-6FFN1020I
LFSC3GA40E-6FFN1020I picture photo
Mfg. Part Number
LFSC3GA40E-6FFN1020I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 562 I/O 1020BGA
Datasheet Download
LFSC3GA40E-6FFN1020I.pdf
Availability of LFSC3GA40E-6FFN1020I
QUANTITY
LFSC3GA40E-6FFN1020I Order Process
Ship out your order
Specifications of LFSC3GA40E-6FFN1020I
Internal Part NumberEIS-LFSC3GA40E-6FFN1020I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Feb/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSC
Number of LABs/CLBs10000
Number of Logic Elements/Cells40000
Total RAM Bits4075520
Number of I/O562
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case1020-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1020-OFCBGA (33x33)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFSC3GA40E-6FFN1020I
LFSC3GA40E-6FFN1020I Details Description
Related parts for LFSC3GA40E-6FFN1020I
CONN RECEPT HR 4POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 500MA 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 3 PIN RIGHT ANG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T PCB NONSHORT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf