Nichicon LGG2D561MELZ30
LGG2D561MELZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2D561MELZ30
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGG2D561MELZ30.pdf
Availability of LGG2D561MELZ30
QUANTITY
LGG2D561MELZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2D561MELZ30
Internal Part NumberEIS-LGG2D561MELZ30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2D561MELZ30
Related LinksLGG2D56, LGG2D561MELZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2D561MELZ30 Details Description
Related parts for LGG2D561MELZ30
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf
KIT IGBT PWR MODULE CTRL ST7MC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT .750X.250X36.00" datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf