Nichicon LGGW6331MELB35
LGGW6331MELB35 picture photo
Mfg. Part Number
LGGW6331MELB35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LGGW6331MELB35.pdf
Availability of LGGW6331MELB35
QUANTITY
LGGW6331MELB35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGGW6331MELB35
Internal Part NumberEIS-LGGW6331MELB35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGG
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGGW6331MELB35
Related LinksLGGW633, LGGW6331MELB35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGGW6331MELB35 Details Description
Related parts for LGGW6331MELB35
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 12PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 2 HOLE datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf