Nichicon LGN2C182MELB40
LGN2C182MELB40 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2C182MELB40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGN2C182MELB40.pdf
Availability of LGN2C182MELB40
QUANTITY
LGN2C182MELB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2C182MELB40
Internal Part NumberEIS-LGN2C182MELB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2C182MELB40
Related LinksLGN2C18, LGN2C182MELB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2C182MELB40 Details Description
Related parts for LGN2C182MELB40
Crystal 8.0000MHz 30ppm 32pF 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM datasheet.pdf
D-CLAMP NATURAL NYLON .990" datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PP PVC 0.75 10CM datasheet.pdf