Nichicon LGN2D681MELB25
LGN2D681MELB25 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2D681MELB25
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGN2D681MELB25.pdf
Availability of LGN2D681MELB25
QUANTITY
LGN2D681MELB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2D681MELB25
Internal Part NumberEIS-LGN2D681MELB25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2D681MELB25
Related LinksLGN2D68, LGN2D681MELB25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2D681MELB25 Details Description
Related parts for LGN2D681MELB25
RACEWAY 1CHAN MD AD WH10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD AU 40POS datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8UMAX datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
LINE FILTER 138MH .3 IDC SS COIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf