Nichicon LGN2H391MELC50
LGN2H391MELC50 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2H391MELC50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
LGN2H391MELC50.pdf
Availability of LGN2H391MELC50
QUANTITY
LGN2H391MELC50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2H391MELC50
Internal Part NumberEIS-LGN2H391MELC50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2H391MELC50
Related LinksLGN2H39, LGN2H391MELC50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2H391MELC50 Details Description
Related parts for LGN2H391MELC50
CONN RECEPTACLE 12POS .100 30AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 18POS R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 125 MOHM SMD datasheet.pdf