Nichicon LGR2E391MELZ45
LGR2E391MELZ45 picture photo
Mfg. Part Number
LGR2E391MELZ45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGR2E391MELZ45.pdf
Availability of LGR2E391MELZ45
QUANTITY
LGR2E391MELZ45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGR2E391MELZ45
Internal Part NumberEIS-LGR2E391MELZ45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGR
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGR2E391MELZ45
Related LinksLGR2E39, LGR2E391MELZ45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGR2E391MELZ45 Details Description
Related parts for LGR2E391MELZ45
RES 0.025 OHM 3/8W 3% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 36.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 5MM datasheet.pdf