Nichicon LLS1V183MELC
LLS1V183MELC picture photo
Mfg. Part Number
LLS1V183MELC
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LLS1V183MELC.pdf
Availability of LLS1V183MELC
QUANTITY
LLS1V183MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1V183MELC
Internal Part NumberEIS-LLS1V183MELC
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1V183MELC
Related LinksLLS1V1, LLS1V183MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1V183MELC Details Description
Related parts for LLS1V183MELC
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
IC COMPARATOR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 104MM datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf