Nichicon LGR2G151MELA40
LGR2G151MELA40 picture photo
Mfg. Part Number
LGR2G151MELA40
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGR2G151MELA40.pdf
Availability of LGR2G151MELA40
QUANTITY
LGR2G151MELA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGR2G151MELA40
Internal Part NumberEIS-LGR2G151MELA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGR2G151MELA40
Related LinksLGR2G15, LGR2G151MELA40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGR2G151MELA40 Details Description
Related parts for LGR2G151MELA40
IC OPAMP GP 550KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED ORN 5.6" datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 0.5A TO-92S datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 250MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 360 OHM 10SIP datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf