Nichicon LGU2E561MELB
LGU2E561MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU2E561MELB
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGU2E561MELB.pdf
Availability of LGU2E561MELB
QUANTITY
LGU2E561MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2E561MELB
Internal Part NumberEIS-LGU2E561MELB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2E561MELB
Related LinksLGU2E5, LGU2E561MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2E561MELB Details Description
Related parts for LGU2E561MELB
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TSC2100 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 224 CLBs, 3500 Gates, 323MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf