Nichicon LGU2E561MELC
LGU2E561MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2E561MELC
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGU2E561MELC.pdf
Availability of LGU2E561MELC
QUANTITY
LGU2E561MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2E561MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2E561MELC
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2E561MELC
Related LinksLGU2E5, LGU2E561MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2E561MELC Details Description
Related parts for LGU2E561MELC
CONN SEC II 31POS 100C/L datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 150NS 48TSOP datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 10.24"LX6.3"W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 208PQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15W 3.3V 5A datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO216AA datasheet.pdf