Nichicon LGU2E821MELC
LGU2E821MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2E821MELC
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGU2E821MELC.pdf
Availability of LGU2E821MELC
QUANTITY
LGU2E821MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2E821MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2E821MELC
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2E821MELC
Related LinksLGU2E8, LGU2E821MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2E821MELC Details Description
Related parts for LGU2E821MELC
FILTER LINE 3.9MH 3.7A TYPE 850 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT563 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP SEAL - PX0801/0802/0803/0804 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 233.333MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 3+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf