Nichicon LGU2G181MELA
LGU2G181MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGU2G181MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGU2G181MELA.pdf
Availability of LGU2G181MELA
QUANTITY
LGU2G181MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2G181MELA
Internal Part NumberEIS-LGU2G181MELA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2G181MELA
Related LinksLGU2G1, LGU2G181MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2G181MELA Details Description
Related parts for LGU2G181MELA
PANEL END USE WITH 1598E SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CGRID SMT HDR 15 SAU 8CKT datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 24POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL datasheet.pdf