Nichicon LGU2G221MELZ
LGU2G221MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2G221MELZ
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGU2G221MELZ.pdf
Availability of LGU2G221MELZ
QUANTITY
LGU2G221MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2G221MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2G221MELZ
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2G221MELZ
Related LinksLGU2G2, LGU2G221MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2G221MELZ Details Description
Related parts for LGU2G221MELZ
SWITCH DIP 4POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS SHD DL SMD AU datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MOD ATOP AUTO TELEMATIC SOP022 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf