Nichicon LGU2P331MELY
LGU2P331MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2P331MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LGU2P331MELY.pdf
Availability of LGU2P331MELY
QUANTITY
LGU2P331MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2P331MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2P331MELY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2P331MELY
Related LinksLGU2P3, LGU2P331MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2P331MELY Details Description
Related parts for LGU2P331MELY
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 20POS 30AU datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 20A 5X6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 9POS datasheet.pdf