Nichicon LGU2W101MELY
LGU2W101MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W101MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W101MELY.pdf
Availability of LGU2W101MELY
QUANTITY
LGU2W101MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W101MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2W101MELY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W101MELY
Related LinksLGU2W1, LGU2W101MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W101MELY Details Description
Related parts for LGU2W101MELY
IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .048-.064" 16A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A HNGE LVR datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 4A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA datasheet.pdf