Nichicon LGX2E561MELA35
LGX2E561MELA35 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2E561MELA35
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGX2E561MELA35.pdf
Availability of LGX2E561MELA35
QUANTITY
LGX2E561MELA35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2E561MELA35
Internal Part NumberEIS-LGX2E561MELA35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2E561MELA35
Related LinksLGX2E56, LGX2E561MELA35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2E561MELA35 Details Description
Related parts for LGX2E561MELA35
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .072"DIA .510" datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 750PSI LCD datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
UPBV 4/ 1 GNYE datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM RD BRAKE FAIL datasheet.pdf