Nichicon LGX2E821MELB35
LGX2E821MELB35 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2E821MELB35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGX2E821MELB35.pdf
Availability of LGX2E821MELB35
QUANTITY
LGX2E821MELB35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2E821MELB35
Internal Part NumberEIS-LGX2E821MELB35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGX
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.06A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2E821MELB35
Related LinksLGX2E82, LGX2E821MELB35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2E821MELB35 Details Description
Related parts for LGX2E821MELB35
LED RED 6-ELEMENT ARRAY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
PAC-ABS8-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf