Nichicon LGY2Z152MELC
LGY2Z152MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGY2Z152MELC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGY2Z152MELC.pdf
Availability of LGY2Z152MELC
QUANTITY
LGY2Z152MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2Z152MELC
Internal Part NumberEIS-LGY2Z152MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGY
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2Z152MELC
Related LinksLGY2Z1, LGY2Z152MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2Z152MELC Details Description
Related parts for LGY2Z152MELC
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
LENS SET SQUARE WHITE 3PCS datasheet.pdf
CONV DC-DC 5V IN 1.2V OUT 8.4W datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR GATE LP TRIPL 8X2SON datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDR 20 POS 2.54MM datasheet.pdf