Vishay Semiconductor/Opto Division LH1262CAC
LH1262CAC picture photo
Mfg. Part Number
LH1262CAC
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-SMD
Datasheet Download
LH1262CAC.pdf
Availability of LH1262CAC
QUANTITY
LH1262CAC Order Process
Ship out your order
Specifications of LH1262CAC
Internal Part NumberEIS-LH1262CAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels2
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)-
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)35µs, 90µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypePhotovoltaic
Voltage - Output (Max)15V
Current - Output / Channel1µA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.26V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD
Supplier Device Package8-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LH1262CAC
Related LinksLH12, LH1262CAC Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
LH1262CAC Details Description
Related parts for LH1262CAC
MOSFET N-CH 400V 3.1A DPAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46VC SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 310MM datasheet.pdf