Littelfuse LH251003C
LH251003C picture photo
Mfg. Part Number
LH251003C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS
Datasheet Download
LH251003C.pdf
Availability of LH251003C
QUANTITY
LH251003C Order Process
Ship out your order
Specifications of LH251003C
Internal Part NumberEIS-LH251003C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLH
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsNLN, RLN
Fuse Size1.311" Dia x 5.874" L (33.3mm x 149.2mm)
Number of Circuits3
Voltage250V
Current Rating100A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LH251003C
Related LinksLH25, LH251003C Datasheet, Littelfuse Distributor
LH251003C Details Description
Related parts for LH251003C
FIXED IND 82UH 2A 60 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
KIT DEV ADS I.MX31 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.3A SMT3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf