Taiyo Yuden LK16085R6M-T
LK16085R6M-T picture photo
Mfg. Part Number
LK16085R6M-T
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 10MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
LK16085R6M-T.pdf
Availability of LK16085R6M-T
QUANTITY
LK16085R6M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK16085R6M-T
Internal Part NumberEIS-LK16085R6M-T
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating10mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK16085R6M-T
Related LinksLK1608, LK16085R6M-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK16085R6M-T Details Description
Related parts for LK16085R6M-T
CONV DC/DC 1W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TRANSF LINE MATCHING datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLACK 100' datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
LM SLIDE ASY datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf