Taiyo Yuden LK1608R47K-T
LK1608R47K-T picture photo
Mfg. Part Number
LK1608R47K-T
Brief Description
FIXED IND 470NH 80MA 950 MOHM
Datasheet Download
LK1608R47K-T.pdf
Availability of LK1608R47K-T
QUANTITY
LK1608R47K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK1608R47K-T
Internal Part NumberEIS-LK1608R47K-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - Core-
Inductance470nH
Tolerance±10%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant105MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK1608R47K-T
Related LinksLK1608, LK1608R47K-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK1608R47K-T Details Description
Related parts for LK1608R47K-T
DECODER/DEMUX 3-TO-8 16SOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC BATT/PROTECT 2-4CELL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET 1-OF-8 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VIPER37 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 26POS 2.54 datasheet.pdf