Panasonic Electric Works LK1AF-12V
LK1AF-12V picture photo
Mfg. Part Number
LK1AF-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Datasheet Download
LK1AF-12V.pdf
Availability of LK1AF-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LK1AF-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of LK1AF-12V
Internal Part NumberEIS-LK1AF-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current44.2mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power530 mW
Coil Resistance272 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK1AF-12V
Related LinksLK1A, LK1AF-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
LK1AF-12V Details Description
Related parts for LK1AF-12V
IC SRAM 16MBIT 45NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 35 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf