Nichicon LKG1V822MESBBK
LKG1V822MESBBK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1V822MESBBK
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKG1V822MESBBK.pdf
Availability of LKG1V822MESBBK
QUANTITY
LKG1V822MESBBK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1V822MESBBK
Internal Part NumberEIS-LKG1V822MESBBK
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1V822MESBBK
Related LinksLKG1V82, LKG1V822MESBBK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1V822MESBBK Details Description
Related parts for LKG1V822MESBBK
CONN CABLE SEALING PLUG PG 21 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC CTLR PWM CURRENT MODE 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 34POS DUAL PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
EIH CRNT CTRL RLY 0.1-10A 48VAC datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 9/18V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IND, PWR 4.7UH 1.75A SDRI5 NPB datasheet.pdf