Nichicon LKS1J152MESA
LKS1J152MESA picture photo
Mfg. Part Number
LKS1J152MESA
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
LKS1J152MESA.pdf
Availability of LKS1J152MESA
QUANTITY
LKS1J152MESA Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1J152MESA
Internal Part NumberEIS-LKS1J152MESA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1J152MESA
Related LinksLKS1J1, LKS1J152MESA Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1J152MESA Details Description
Related parts for LKS1J152MESA
Connector Header 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/5V 12DSO datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 32VFQFPN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 2% 16VDC 0805 datasheet.pdf
FILTER HI-END 3-PH NEUTRAL 36A datasheet.pdf
MOSFET P-CH 85V 24A TO-263 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SSMINI5 datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf