Nichicon LKX2D471MESZ35
LKX2D471MESZ35 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2D471MESZ35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LKX2D471MESZ35.pdf
Availability of LKX2D471MESZ35
QUANTITY
LKX2D471MESZ35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2D471MESZ35
Internal Part NumberEIS-LKX2D471MESZ35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2D471MESZ35
Related LinksLKX2D47, LKX2D471MESZ35 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2D471MESZ35 Details Description
Related parts for LKX2D471MESZ35
CONN SPRING CONT 54 POS .276 SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 19POS R/A TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 125MW 0402 datasheet.pdf
GOLDCAREPLAN-GROUP2-5YR datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CURR-MODE 8SOP datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 62POS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf