Nichicon LKX2E821MESB40
LKX2E821MESB40 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2E821MESB40
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LKX2E821MESB40.pdf
Availability of LKX2E821MESB40
QUANTITY
LKX2E821MESB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2E821MESB40
Internal Part NumberEIS-LKX2E821MESB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2E821MESB40
Related LinksLKX2E82, LKX2E821MESB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2E821MESB40 Details Description
Related parts for LKX2E821MESB40
EMITTER IR 940NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK TS35 PA BU datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 20"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
BLADE, STRIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf