Nichicon LKX2G820MESY30
LKX2G820MESY30 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2G820MESY30
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LKX2G820MESY30.pdf
Availability of LKX2G820MESY30
QUANTITY
LKX2G820MESY30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2G820MESY30
Internal Part NumberEIS-LKX2G820MESY30
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2G820MESY30
Related LinksLKX2G82, LKX2G820MESY30 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2G820MESY30 Details Description
Related parts for LKX2G820MESY30
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SSD 96GB SCSI datasheet.pdf
CLAMP HVY DUTY 0.38" #10SCR WHT datasheet.pdf
IC DAC DUAL SERIAL 8BIT 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
FUSE 40A 690V 1KN/110 AR UC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR CDCLVP2106 datasheet.pdf
4/6 DBL, CROSS-CONNECT,GRN/YEL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 410MW SOD123 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 10A BU datasheet.pdf