Murata Electronics North America LLA319R71C474MA01L
LLA319R71C474MA01L picture photo
Mfg. Part Number
LLA319R71C474MA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
LLA319R71C474MA01L.pdf
Availability of LLA319R71C474MA01L
QUANTITY
LLA319R71C474MA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of LLA319R71C474MA01L
Internal Part NumberEIS-LLA319R71C474MA01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow ESL MLCCs
Featured ProductMurata Ultra Small and Low ESL Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLLA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLA319R71C474MA01L
Related LinksLLA319R71, LLA319R71C474MA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LLA319R71C474MA01L Details Description
Related parts for LLA319R71C474MA01L
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA 32-HTSSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 1PORT datasheet.pdf
INDICATOR NEON BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.09 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf