Nichicon LLG2C122MELA35
LLG2C122MELA35 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2C122MELA35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LLG2C122MELA35.pdf
Availability of LLG2C122MELA35
QUANTITY
LLG2C122MELA35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2C122MELA35
Internal Part NumberEIS-LLG2C122MELA35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2C122MELA35
Related LinksLLG2C12, LLG2C122MELA35 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2C122MELA35 Details Description
Related parts for LLG2C122MELA35
FIXED IND 1.5UH 2.8A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO220-3 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf