Nichicon LLG2E561MELZ40
LLG2E561MELZ40 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2E561MELZ40
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LLG2E561MELZ40.pdf
Availability of LLG2E561MELZ40
QUANTITY
LLG2E561MELZ40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2E561MELZ40
Internal Part NumberEIS-LLG2E561MELZ40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2E561MELZ40
Related LinksLLG2E56, LLG2E561MELZ40 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2E561MELZ40 Details Description
Related parts for LLG2E561MELZ40
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB GRY 15.1" datasheet.pdf
TAPE TRACTION 4"X5YD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
GUIDE-PIN (M) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf