Nichicon LLG2Z272MELB50
LLG2Z272MELB50 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2Z272MELB50
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LLG2Z272MELB50.pdf
Availability of LLG2Z272MELB50
QUANTITY
LLG2Z272MELB50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2Z272MELB50
Internal Part NumberEIS-LLG2Z272MELB50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2Z272MELB50
Related LinksLLG2Z27, LLG2Z272MELB50 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2Z272MELB50 Details Description
Related parts for LLG2Z272MELB50
CONN RECEPT HOUSING 16POS RA datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 75.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf